Flamenco

 

Flamenco to nie tylko taniec i muzyka,to również strój i zachowania będące częścią kultury Cyganówz Andaluzji. Korzenie flamenco odnaleźć można w orientalnychtechnikach tanecznych oraz tańcu hinduskim, zwanym katak.

flamenco taniec

Flamenco to taniec indywidualny.Partnerzy tańczą wspólnie niektóre elementy, ale robią teżsamodzielne pokazy, który nazywane są potoczenie "solówkami".Z pomocą układów opowiadana jest zmysłowa historia. Wszelkiegesty i ruchy ciała obrazują emocje tancerza. Ponadto mają onerównież wzmocnić znacznie towarzyszącej melodii.

Flamenco to także charakterystycznystrój. W przypadku tancerzy najczęściej jest czarny, granatowy lubciemnobrązowy. Składa się z obcisłych spodni, białej koszuli zkamizelką oraz butów na specyficznym obcasie. Natomiast tancerekzakłada zazwyczaj szeroką, barwną spódnicę z falbanami orazgorset i szeroką chustę. Jako dodatek wykorzystuje się wachlarz,grzebień lub kwiat.

Taniec wykonywany jest do specjalnejmuzyki gitarowej. Rzadko zdarza się granie na flecie, skrzypcach lubwiolonczeli. Istotne jest wybijanie rytmu, dlatego czynią totancerze oraz muzycy. Ponadto charakterystyczne jest równieżklaskanie, pstrykanie palcami oraz użycie kastanietów.