Fokstrot

 

Fokstrot to amerykański taniectowarzyski. W Europie pojawił się w 1918 roku. Nazwa tańca oznaczakrok lisa, a pochodzi od nazwiska założyciela tego tańca,amerykańskiego aktora Harry’ego Foksa. Wprowadził on w 1913 rokuna scenę teatru, w którym pracował, pewną ilość specyficznychkroków kłusujących. Od tego czasu te kroki nazywano mianem „Fox’sTrot”. Odmianami fokstrota są Slow-fox i Quickstep.

fokstrot, foxtrot

Fokstrot to dość szybki taniec, 30-32takty na minutę, gdzie takt wynosi 4/4. Mimo tego taniec ten dawałodprężenie tańczącym i nie sprawiał trudności, a wszystkodzięki braku ściśle określonych reguł, które mogłyby hamowaćdowolność poruszania się. Zasady tańczenia fokstrota, którewprowadzono w 1914 roku, dotyczyły rodzajów kroków: wolne (Slow1/2 taktu), szybkie (Quick 1/4 taktu) i bardzo szybkie (Quick andQuick 1/8 taktu) tańczone po linii prostej lub w obrotach w prawo. Zczasem do fokstrota wprowadzono również kroki boczne, mającespecyficzny rytym - wolno, wolno, szybko, szybko.

Fokstrot charakteryzuje się łączeniemotwartych figur (bez łącznie nóg na końcu taktu) z akcjąswingową, w których ruch ciała jest podobny do ruchu wahadła wzegarze. Pary tańczące fokstrota wykonują go w specjalny sposób,nadający wrażanie nieustannego opadania i unoszenia się. Krokipowinno stawiać się od pięty. W fokstrocie wymagana jest wielkaprecyzja, stąd jego nazwa - „najtrudniejszy spacer świata".