Habanera

 

Habanera to obecnie mało znanyszerszemu gronu odbiorców kubański taniec. Niegdyś popularnyprzede wszystkim w Hiszpanii. Natomiast w innych krajach Basenu MorzaŚródziemnego nie należał już do tak modnych stylów tanecznych.Nazwa tańca o kubańskich korzeniach, powstała w Madrycie, wpołowie XIX wieku. Habanera charakteryzuje się umiarkowanym tempemoraz i metrum dwa na cztery. Pierwsza część taktu powinna byćmocno zaakcentowana.

habanera taniec

Piosenką w stylu habanera jest słynnaLa Paloma, a melodią - El Arreglito, którą stworzył SebastiánIradier. Habanera na początku XX wieku należała do bardzo modnychtańców towarzyskich. Z czasem jednak została wyparta przez inneodmiany latynoamerykańskich układów tanecznych. Inspiracje zhabanery czerpali m.in. Georges Bizet, Maurice Ravela oraz ClaudeDebussy.

Autorem książki, opublikowanej w 1969roku, zawierającej opis poszczególnych kroków habanery jestLeopoldo Lugones. Habanera wywarła bardzo silny wpływ nakształtowanie się obecnej wersji tanga argentyńskiego.Choreografie tej odmiany tanga z lat dwudziestych XX wieku opierałysię właśnie na habanerze.