Quickstep

 

Jednym z trudniejszych tańcówtowarzyskich jest Quickstep. Zaliczany do standardowych, stanowi nielada wyzwanie dla tanecznych nowicjuszy. Quickstep zostałzapoczątkowany w Anglii, w pierwszej połowie XX wieku. Najpierwstanowił specyficzną, szybszą wersję fokstrota. Cechą wspólnąobu tańców jest parzyste metrum cztery na cztery. Quickstep tonajszybszy taniec standardowy, ponieważ jago tempo wynosi 48-50taktów na minutę. Tańczony jest w tzw. trzymaniu zamkniętym.

quickstep taniec

Quickstep określany jest mianem tańcówswingowych, jednakże jego niezwykle dynamiczne tempo sprawia, żeakcja swingowa jest mało zauważalna, niż jak to jest w przypadkufokstrota. Obowiązkowe w quickstepie są podskoki, rozliczane jakoquick-and-quick, dzięki którym tańcząca para wygląda jakby byłaponad powierzchnią parkietu. Charakterystyczne quickstepa sąrównież kicki, polegające na wysokich wykopach w powietrze. Wśródinnych figur tanecznych wymienić należy Progressive Chasse,Woodpecker oraz Rocket.

Quickstep podczas konkursów tanecznychw klasach E lub D, jest czwartym tańcem standardowy, wykonywany jestbezpośrednio po walcu wiedeńskim. Natomiast w klasach wyższych topiąty taniec standardowy, tańczony zaraz po fokstrocie.