Salsa

 

Od kilku lat trwa moda na tańczeniesalsy. Tego latynoamerykańskiego tańca uczą się wszyscy, bezwzględu na wiek. Daje on również szansę na naukę nie tylkoparom, ale również singlom. Ponadto salsa to bardzo dobry treningkondycyjny całego ciała, żywiołowe ruchy pozwalają utrzymaćformę i zgrabną sylwetka, a do tego wykształcają umiejętnościkoordynacyjne.

salsa taniec

Salsa swoje korzenie ma na WyspachKaraibskich, przede wszystkim na Kubie. Tańczono ją również wAmeryce Południowej, do specyficznej odmiany muzyki o tej samejnazwie, gdzie liczyła się zmysłowość ruchów. Samo słowo„salsa” w języku hiszpańskim oznacza sos lub smak. Tak więcejtaniec o takiej nazwie będzie pikantny i bogaty w doznania.

Początki salsy datuje się na lataczterdzieste. Przez następną dekadę taniec rozwijał się wróżnych miejscach na Karaibach i w Ameryce Południowej. Jegonieodzownym elementem była muzyka jazzowa. Z czasem równieżwykształciły się terytorialne style salsy. Wpływ na to miałaprzede wszystkim kultura danej społeczności, w obrębie którejrozwijał się taniec. Każdy styl ma inne kroki podstawowe oraztempo, często też zmienia się sposób prowadzaniem partnerki,dodatkowo wykonywane są ewolucje akrobatyczne.

Metrum salsy to cztery na cztery. Rytmwybija się przy użyciu drewnianego instrumentu o nazwie claves. Wdwóch pierwszy taktach tancerz wykonują po trzy kroki, następniejest pauza, którą często podkreśla się przytupem. Zasadnicząróżnicą pomiędzy salsą a innymi tańcami towarzyskim jest fakt,iż salsę tańczy się w miejscu. Tancerze nie potrzebuj dużejprzestrzeni, by wykonać układ. Obroty również wykonuje się wmiejscu. Zazwyczaj jest to taniec partnerski, ale niekiedy zdarzasię, że podczas układu prezentowane są też solówki tancerzy.

Do najważniejszych odmian salsyzaliczyć należy nowojorską salsę, zwaną również "mambo on2" lub "salsa on 2". Powstała około 1970 roku, jejpomysłodawcą był tancerz pochodzący z Portoryko - EddiegoTorresa. Zdecydował się on na połączenie tradycyjnego mambo zlatin hustle oraz innymi technikami tanecznymi. W tym stylu nie mafigur akrobatycznych. Kolejny styl powstał w Los Angeles, dziękibraciom Vazquez, na początku lat dziewięćdziesiątych. Niezwykleszybka i widowiskowa odmiana, o dużej ilości obrotów i ewolucjiakrobatycznych. Salsa L.A. jest obecnie w Polsce najmodniejsza.Zupełnie innym stylem jest salsa kubańska, w której poszczególnefigury wykonywane są bardzo wolno. Sala kubańska często nazywanajest tańcem chodzonym. Posiada bardzo mało obrotów partnerki, leczw zamian występują niezwykle trudne trzymania za ręce, zwanekubańskimi węzłami.