Swing

 

Swing to jeden z popularniejszych odmian tańca towarzyskiego. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Układ swingowe układane są do muzyki jazzowej. Taniec wykształcił się w pierwszej połowie XX wieku. Ponownie modny stały się w latach osiemdziesiątych, zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Styl swingowy charakteryzuje wiele rodzajów tańca, m.in. charleston, boogie-woogie, jive.

taniec swing

Nazwa tańca charleston pochodzi od amerykańskiej miejscowości w Południowej Karolinie. Dynamiczny styl o metrum cztery na cztery. Spopularyzowany został przez afroamerykańską część społeczeństwa USA, ale mimo to był niezwykle modny w nielegalnych barach na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych. Obecnie tańczony na całym świcie, odznacza się dużą możliwością improwizacji podczas wykonywania układu.

Kolejny znanym tańcem swingowy jest boogie-woogie. Niezwykle dynamiczny układ daje możliwość tańczenia zarówno do muzyki boogie-woogie, jak i rock and rolla. Do dziś jest wykonywany na parkietach na całym świecie. Równie żywiołowym tańcem jest jive. Tańczony w tempie 42-44 takty na minutę. Na jeden takt przypada zazwyczaj 5 lub 6 kroków. W przypadku jive'a należy opanować specyficzne kopnięcia oraz swingowe akcje jazzowe. Wymaga również bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Dlatego też jive jest jednym z trudniejszych tańców towarzyskich. Podczas konkursów tanecznych wykonywany jest jako ostatni taniec latynoamerykański.